Jak przywrócić pełną pojemność karty SD?

Często spotykam się z „problemami” znajomych, u których po aktualizacji firmware’u w tablecie karta SD „straciła” pojemność. Podobny efekt wystąpi, gdy spróbujemy w Windows użyć karty wykorzystywanej w Raspberry Pi – okaże się, że na 8-GB karcie jest dostępna partycja o wielkości ok. 56 MB. Korzystając z narzędzi systemowych może zobaczyć, że na karcie są jeszcze dwa obszary: partycja podstawowa oraz obszar nieprzydzielony.

Partycje na karcie
Pomysł usunięcia wszystkich partycji i założenia jednej partycji o pojemności karty SD wydaje się w tym momencie najlepszy. Partycję podstawową można bez problemu usunąć, klikając na niej prawym myszy i wybierając Usuń wolumin. Jednak na tym kończą się nasze możliwości, gdyż nie można założyć nowej partycji w obszarze nieprzydzielonym, nie można też usunąć ani rozszerzyć istniejącej partycji.

Widok partycji karty SD
Co zrobić? Można oczywiście użyć programu do zarządzania partycjami, jednak jest to strzelanie z armaty do muchy. Najwłaściwszym programem do takiego zadania wydaje się SD Formatter 4.0 for SD/SDHC/SDXC – nazwa programu mówi za siebie. Po ściągnięciu i zainstalowaniu należy wybrać odpowiedni dysk i nacisnąć Format.

SD Formatter
Po skończonym formatowaniu wyświetli się komunikat z podsumowaniem.

SD Formatter
Utworzoną partycję o wielkości całej karty można również zobaczyć w systemie Windows.

Partycje karty SD
 


 

Ten sam efekt można uzyskać bez instalowania dodatkowego oprogramowania. Jest to jednak metoda wymagająca znacznie większej koncentracji, gdyż zabawa z partycjami może się źle skończyć!

  1. Naciśnij przycisk Start lub Otwórz okno wiersza polecenia (cmd).
  2. Wpisz diskpart.
  3. W wierszu polecenia programu DiskPart wpisz: list disk.

DiskPart
 

Zanotuj numer dysku, z którego chcesz usunąć partycję – niestety wybierając odpowiedni dysk trzeba się kierować rozmiarem wyświetlonych dysków (w przykładzie jest to Dysk 3).

  1. Wybierz dysk, z którego chcesz usunąć partycję: select disk 3
  2. Usuń wszystkie partycje na wybranym dysku poleceniem: clean
  3. Załóż partycję poleceniem: create partition primary.

DiskPart
 

6 komentarzy

  1. Ja sklonowałem kartę sd 16gb na 32 gb w tym samy programie przedstawiłem rozmiar na 32 gb i bylo niby ok do wczoraj okazuje sie ze mam tylko 16 gb na karcie reszta nie przydzielona co z tym dalej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.