O blogu

Cześć!

Witam Was na moim blogu, który poświęcony będzie programowaniu, podstawom elektroniki, komputerom jednopłytkowym i wszystkiemu co z tym związane. Zwodowo zajmuję się programowaniem aplikacji bazodanowych, a elektronika jest moim hobby. Główne tematy, które mam w planach to:

  • recenzje ciekawych modułów i płytek Arduino oraz projekty bazujące na Arduino. Dla niewtajemniczonych: Arduino to seria płytek z popularnymi mikrokontrolerami AVR firmy Atmel oraz środowisko programistyczne, które razem dają możliwość projektowania układów elektronicznych nawet tym, którzy nie mają żadnego pojęcia o elektronice. Sam język składniowo przypomina C czy PHP. Arduino ma jeszcze jedną ciekawą cechę: do programowania większości płytek bazowych nie potrzeba dokupować programatora, jak to ma zwykle miejsce w tradycyjnych płytkach z mikrokontrolerami, ponieważ programator jest wbudowany w płytkę. Na rynku dostępnych jest mnóstwo tzw. shieldów dla Arduino, są to moduły, które dołącza się do płytek bazowych Arduino, shieldy mogą zawierać np. wyświetlacz, klawiaturę, czujniki (np. akcelerometry, kompasy, czujniki koloru), moduły do komunikacji przewodowej i bezprzewodowej, można by jeszcze długo wymieniać. Poniżej na zdjęciu jest pokazana płytka Arduino z LCD Shield, który zawiera wyświetlacz LCD oraz przyciski.
    Arduino z shieldem LCD

    Arduino z LCD Shield

  • recenzje komputerów jednopłytkowych oraz akcesoriów oraz projekty je wykorzystujące. W ostatnich latach zawrotną karierę zrobił komputer Raspberry Pi, za tą falą poszło wielu innych producentów, w tej chwili w Polsce dostępnych jest kilka lub nawet kilkanaście rodzin komputerów tego typu. Komputery tego typu najczęściej pracują pod kontrolą systemu Linux lub Android, są również komputery pracujące pod systemami firmy Microsoft (Windows CE, Windows 10). W miarę możliwości będę się starał je zdobywać i opisywać je dla Was.
  • przykłady aplikacji dla systemu operacyjnego Android. W wielu projektach dla Arduino i Raspberry Pi korzystam również z możliwości oferowanych przez smartfony czy tablety, daje to mnóstwo nowych możliwości
  • przykłady aplikacji dla iOS – to bajka przyszłości, muszę się najpierw zaopatrzyć w komputer z OS X, w tej chwili finanse na to nie pozwalają, ale może niedługo…

Jeśli masz do mnie jakieś pytania, pomysły lub po prostu chcesz pogadać na któryś z tematów, które poruszam na blogu – pisz śmiało na adres: kontakt(małpa)hobbyspace(kropka)pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.