RNS-510 – aktualizacja mapy z karty SD

RNS-510 to fabryczne radio z wbudowaną nawigacją spotykane w wielu samochodach Volkswagena. System jest bezawaryjny i działa bardzo sprawnie. Jednak, jak każda nawigacja, do skutecznego działania potrzebuje aktualnych map.

Standardowo aktualizacja map w nawigacji RNS-510 odbywa się następująco:

 1. Kupujesz aktualizację mapy na płycie DVD.
 2. Wkładasz płytę DVD do napędu.
 3. Reszta robi się sama.

Jednak czasami krok 1. jest pomijany i ludziska „skądś” organizują aktualizacje map i dysponują obrazem oryginalnej płyty (*.ISO). Wydawałoby się, że będąc w posiadaniu takiego pliku, nic nie stanie na przeszkodzie w zaktualizowaniu nawigacji. Wystarczy włożyć do nagrywarki płytę DVD i nagrać na niej obraz płyty. Obraz oryginalnej płyty ma wielkość prawie 6 GB, więc konieczne jest użycie płyty DVD DL, czyli 2-warstwowej. W czym problem? Otóż nagranie płyty dwuwarstwowej nie jest obecnie wcale takie łatwe! Nie wiem czy jest to spowodowane kiepską jakością płyt (wypróbowałem płyty kilku producentów), czy też złym stanem nagrywarek, do których miałem dostęp, ale po piątej nieudanej próbie nagrania poszperałem po różnych forach i okazało się, że problemy z nagrywaniem płyt DVD DL są dosyć często poruszane i nikt nie wskazuje ich skutecznego rozwiązania.

Wydawałoby się, że sytuacja jest patowa, ale jak zwykle z pomocą przyszedł Internet. Okazało się, że opisywany problem jest zjawiskiem powszechnie spotykanym, więc gdzieś w świecie (konkretnie w Rumunii) powstało jego rozwiązanie. Dzięki programowi Maps Tool można zaktualizować mapy w nawigacji RNS-510 z wykorzystaniem karty SD! Co jest potrzebne, żeby tego dokonać:

 • obraz ISO płyty z mapą,
 • standardowa płyta DVD+R – na niej zostanie nagrane oprogramowanie, które skopiuje pliki map z karty SD,
 • karta SD o pojemności minimum 8 GB (system plików FAT32),
 • program Maps Tool.

 

Etap 1 – przygotowanie na komputerze osobistym

 1. W programie Maps Tool wybierz odpowiedni obraz ISO. W zakładce Maps Info będą wyświetlone informacje dotyczące mapy nagranej w pliku ISO:

Maps_Tool002

 1. Wybierz katalog docelowy. Możesz od razu wskazać kartę SD, ale wtedy przygotowanie plików trwa dłużej – szybciej jest wygenerować pliku na dysku komputera i później je przegrać na kartę SD.
 2. Wybierz Prepare maps to be copied from SD Card i naciśnij przycisk Build.

Maps_Tool003
 

 1. Generowanie plików zakończy się komunikatem:

Maps_Tool004

 1. W katalogu SD zostaną utworzone:
 • [a] katalog MAPS
 • [b] katalog MAPSDVD
 • [c] plik test.mp3
 • [d] plik sd_to_hdd_fw.iso
 • [e] plik help.html

Maps_Tool006

 1. Skopiuj [a], [b] i [c] na kartę SD.
 2. Na płytę DVD+R nagraj zawartość obrazu [d] sd_to_hdd_fw.iso korzystając z najwolniejszej prędkości nagrywania oraz metody Track-at-Once.

 

Etap 2 – instalacja map z karty SD
(silnik samochodu musi być wyłączony, klucz wyjęty ze stacyjki)

 1. Włącz RNS-510 i włóż kartę SD. Automatycznie powinno rozpocząć się odtwarzanie pliku test.mp3, co oznacza, że karta SD jest dobrze przygotowana.
 2. Naciśnij jednocześnie przyciski SETUP + EJECT + MIC (INFO), żeby zrestartować odbiornik w trybie Software Upgrade Mode.

Maps_Tool_resetowanie

 1. Po ok. 20 sekundach włóż do odbiornika nagraną w punkcie 7 płytę DVD (sd_to_hdd_fw.iso).
 2. System uruchomi się i zostanie wyświetlony pytanie czy uruchomić aktualizację – naciśnij OK.
  Maps_Tool_navi
 3. Rozpocznie się kopiowanie plików z karty SD na dysk twardy wbudowany w RNS-510. Operacja trwa ok. 30 minut, a w jej trakcie cały czas wyświetla się komunikat 31% complete – nie panikuj, po prostu poczekaj.
 4. Po zakończeniu kopiowania odbiornik zrestartuje się i zaktualizowane mapy będą dostępne.

 

34 komentarze

 1. Witam,

  W dniu wczorajszym próbowałem zaktualizować mapy. Wszystko zrobiłem jak opisywałeś, wszystko było jak w instrukcji. Po około 25-30 minutach następuje restart i wypluwa płytę. Niestety po wciśnięciu Media dysk jest pusty, mapy się nie zgrały. Proszę o pomoc

  1. Witam
   Czy uporałeś się z problemem, bo u mnie jest identyczny objaw. Niby zgrywa się ponad pół godziny, otrzymuję komunikat że wszystko ok (successful) a map nie ma. Proszę o pomoc

 2. Świetny tekst, wszystko zadziałało jak w opisie!
  Przed ekranem z postępem 31% pojawiły się jeszcze ze dwa inne ale tylko na chwilę i nie nie trzeba było potwierdzać, poszło automatycznie.
  Pozdrawiam i polecam.

 3. Witam, na moim Radiu w t5 Multivan nie chce wystartować z płyty. Co może być powodem? Niby radio jest rns 510 ale wygląda inaczej niż w passacie czy golfie, jest z kwadratową ramką do okoła.
  Dodam że płyta i karta jest dobrze nagrana, gdyż u kolegi w aucie (passerati) poszło jak w opisie.
  Proszę o info duliban.p.85@gmail.com

 4. Niestety mam problem, mój RNS-510 nie czyta karty na początek, a po zrestartowaniu systemu i włożeniu płyty, po prostu gaśnie radio… co może być nie tak???

 5. Mija blisko pół godziny, a na ekranie wciąż 31%. Nie powiem, mały stresik jest 🙂
  Dodam, że jakby kto szukał Ver13 east, albo nowszej west dla RNS510, to najlepiej w rosyjskiej części internetu, w Yandeksie

 6. Trzeci raz już aktualizuje. Po większej pół godz samoczynnie aktualizacja znowu zaczyna ściągać pliki z karty SD. Radio przestało działać. Proszę o pomoc, nie chce tej badziewnej aktualuzacju, chce radio.

 7. Witam czekam już ponad godzinę z kumunikatem „maps tool SD to HDD copy”
  I nie wie co zrobić czy czekać dalej czy to się nie kopiuje?

 8. karta sd zrobiona prawidło, dźwięk się odtwarza poprawnie, niestety nie chce mi przeczytać płyty 🙁
  jaki może być problem ?

 9. Jak nie chce zacząć zasysać map z karty to trzeba w necie poczukać SWL Fix nagrać na płytę i wgrać, a następnie spróbować jeszcze raz tym sposobem z tej stronki, wszystko powinno być ok. Powodzenia Paweł

 10. Czesc

  Chciałem sobie zrobić update map z płyty DVD ale wyszedł komunikat że nie właściwą płyta. Zabrałem się za update z SD zgodnie z instrukcją z 1 strony. Karta SD w czytniku, odpalam tryb serwisowy i po chwili wkładam płytę z tym plikiem co wygenerowal map tools. Jest pytanie czy aktualizować. Klikam ok.
  Stoi na 31%. Zamiast ok. 30 min wszystko trwa godzinę. Potem się resetuje i zamiast wyskoczyć że wszystko ok i oddać płytę to znowu ekran z 31% i znowu godzina. Co może byc tego przyczyną? Teraz nawet radia nie mogę włączyć bo jak po godzinie podczas restart uda mi się wyjąć płytę to mam czarny ekran download software…..

 11. A u mnie problem. Cały proces przeszedł pomyślnie ale navi pyta się o płytę z mapami. Co może być nie tak?

 12. Proszę o POMOC
  Niby wszystko się instaluje, kopiuje przez ponad 30min, otrzymuje komunikat że update successful ale po restarcie brak map i woła o płytę DVD. Proszę o pomoc… Mój mail: maniek_22@wp.pl

 13. Witam
  System RNS-510 (Passat 2009) nie widzi nagranej płyty DVD-R. Kartę SD czyta. Czy to wina płyty? A może sprzętu?
  Wersja mapy v.16 8536. Proszę o pomoc.

 14. witam niestety moja proba nie powiodla sie i teraz nie dziala nic!!! mam 2 karty passat i golf ale zadna nie dziala! moze ktos mial taki problem i moze pomoze!?? sciaglem update na stronie vw ale plik mial ponad 25gb i nie wejdzie na karte!

 15. podczas aktualizacji map do v16 kopiowanie przebiega normalnie, na końcu wyświetla się komunikat Sukces, a po ponownym włączeniu radia w opcji nawigacji wyświetla się napis: włóż płytę nawigacyjną, czyli kopiowanie się nie powiodło, próbowałem kilka razy i zawsze ten sam wynik. Czy ktoś jeszcze miał taki rezultat?

 16. Super stronka, Super instrukcja. Wszystko zrobione krok po kroku i finalnie wszystko działa w passacie b7 z 2011. Plik nagrany na płytę programem Active iso burner. Program ten ma opcję nagrywania Track-at-Once jak potrzeba w instrukcji.
  Polecam, wszystko zainstalowane za pierwszym razem i bez problemów. Pozdrawiam !:))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.