MAXimator – tani zestaw startowy z Altera FPGA z rodziny MAX10: unboxing i pierwsze wrażenia

MAXimator FPGA - płytka z FPGA Altera MAX10

O zestawie MAXimator usłyszałem pierwszy raz od znajomego z uczelni, który od zawsze interesował się FPGA i twierdził on, że FPGA to drogie zabawki. Tak było do momentu, w którym dostałem od KAMAMI do testów zestaw z alterowskim FPGA MAX10. Przedstawiam pierwsze wrażenia ze spotkania z MAXimatorem, który zarówno ceną jak i możliwościami wygląda bardzo zachęcająco!

Pierwszą rzeczą na jaka zwróciłem uwagę jest bardzo estetyczne opakowanie zestawu, w którym – to druga ważna rzecz – znalazły się wszystkie elementy FPGA-owej układanki, także programator! KAMAMI twierdzi, że jest on zgodny z oryginalnym USB Blasterem, pierwsze próby potwierdziły kompatybilność – pokładowy MAX10 programuje się bez żadnego problemu!

Wygląd płytki bazowej MAXimatora (zdjęcie z fb KAMAMI)

Wygląd płytki bazowej MAXimatora (zdjęcie z fb KAMAMI)

 

Drugą rzeczą, na jaką od razu zwróciłem uwagę, jest wygląd zestawu MAXimator – mechanicznie jest on bardzo zbliżony do Arduino Uno. Złącza gold-pin wlutowane w płytkę MAXimatora pozwalają na instalację shieldów Arduino. Ze schematu elektrycznego zestawu wynika, że linie dołączone do listew Arduino są wyposażone w bufory (konwertery), dwukierunkowo konwertujące poziomy logiczne 3,3/5V, dzięki czemu z zestawem można używać większość shieldów Arduino.

MAXimator wyglądem jest zbliżony do Arduino Uno

MAXimator wyglądem jest zbliżony do Arduino Uno

Trzecią ważna rzeczą, na jaką zwróciłem uwagę, jest dostępność darmowego oprogramowania narzędziowego – Altera udostępniła darmową wersję pakietu Quartus Prime (pobierajcie wersję Lite!), który zapewnia pełną obsługę FPGA MAX10, który został zamontowany w MAXimatorze. Sam układ FPGA z rodziny MAX10 (10M08) ma sporo nowych cech, których nie było dotychczas w innych FPGA. Ma wbudowany przetwornik ADC oraz pamięć Flash, która odpowiada za konfigurację FPGA (pamięć „programu” dla FPGA) oraz częściowo jest dostępna dla użytkownika.

Czwartą rzeczą, na którą chcę zwrócić waszą uwagę, jest dobre wyposażenie samego zestawu: wyposażono go w analogowy potencjometr, interfejs VGA i HDMI, złącze MicroSD, 4 LED sterowane z linii GPIO układu MAX10, generator kwarcowy 10 MHz i złącze dla konwertera USB/UART.

MAXimator wyposażono m.in. w port HDMI

MAXimator wyposażono m.in. w port HDMI

 

MAXimator wyposażono także w port MicroSD

MAXimator wyposażono także w port MicroSD

MAXimator wyposażono w złącze JTAG, złącza konwertera USB/UART i zasilanie z USB

MAXimator wyposażono w złącze JTAG, złącza konwertera USB/UART i zasilanie z USB

Do MAXimatora można dołączyć także monitor VGA

Do MAXimatora można dołączyć także monitor VGA

 

 

Ostatnią już rzeczą, na którą chcę zwrócić uwagę jest wyposażenie zestawu MAXimator w specjalny shield (oferta jest podobno ograniczona do pierwszych 600 kupujących), zgodny z Arduino, na którym zamontowano:

  • 4 multipleksowane wyświetlacze LED 7-segmentowe,
  • czujnik temperatury z wyjściem analogowym,
  • dwie połączone szeregowo diody LED RGB (WS2812B),
  • trzy mikroswitche.

Jak widać, zestaw jest atrakcyjny i dość tani – całość kosztuje 149PLN brutto. Biorąc pod uwagę to co dostajemy w tej cenie uważam że warto, jeśli zamierzasz zając się FPGA.

Dodatkowe informacje:

http://maximator-fpga.org – strona zestawu

http://www.altera.com/max10 – strona z dokumentacją układów MAX10

http://www.altera.com/download – strona z bezpłatnym oprogramowaniem narzędziowym (Quartus Prime Lite)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.