Instalacja Raspberry Pi Camera v2

Instalacja Raspberry Pi Camera v2

W tym wpisie pokazałem jak dołączyć kamerę Raspberry Pi Camera v2 do komputera Raspberry Pi oraz przedstawiłem sposób włączenia obsługi tej kamery w komputerze RPi. Kamera jest wyposażona w sensor Sony IMX219 (8 megapikseli) i umożliwia rejestrowanie obrazów nieruchomych o wielkości 3280×2464 pikseli oraz pozwala na nagrywanie filmów HD (1080p30). Tak więc jej możliwości są całkiem duże!

Na początku należy dołączyć kamerę Raspberry Pi Camera v2 do Raspberry Pi. Aby to zrobić, włóż przewód tak jak to pokazałem na poniższych zdjęciach. Zwróć uwagę, żeby „złota” strona była „tyłem” do gniazda Ethernetowego i „niebieska” strona „przodem” do gniazdka Ethernetowego.

Teraz należy włączyć możliwość korzystania z aparatu w komputerze Raspberry Pi.

Po podłączeniu kamery, uruchom Raspberry Pi, zaloguj się i podłącz się do Internetu.

Co to znaczy?

sudo – korzystamy z uprawnień administratora

raspi-config – funkcja służąca do uruchomienia panelu sterowania

Czyli uruchamiamy panel sterowania z uprawnieniami administratora. Chciałbym dodać, że w Raspberry Pi można uruchamiać panel sterowania jedynie z uprawnieniami administratora.

Powinno ukazać się to:

Wybierz Interfacing Options

Następnie Camera

Na pytanie Would you like the camera interface to be enabled? odpowiedz <Yes>. Później wyświetli się komunikat mówiący, że funkcje aparatu są włączone i jedyną opcją jest OK. Następnie wychodzimy z panelu sterowania wybierając na dole Back lub Finish. Teraz można robić zdjęcia i nagrywać filmy (bez dźwięku, bo to jest jedynie kamera bez mikrofonu).

Przykładowe zdjęcie zrobione za pomocą Raspberry Pi Camera v2 jest widoczne poniżej:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.