ESP8266 – pierwsze kroki

ESP8266 to układ umożliwiający użycie sieci WiFi w systemach mikrokontrolerowych w łatwy sposób. Na rynku dostępnych jest wiele modułów pozwalających wykorzystać ESP8266 bez konieczności lutowania elementów SMD, na przykład tania seria ESP-xx (ceny ok. 20 PLN). Opiszę swoje pierwsze doświadczenia z modułem ESP-10, który jest chyba najmniejszym modułem dostępnym w tej chwili na rynku (10×15 mm), ale nie jest wyposażony ani w antenę ani nawet w złącze anteny, jest za to pole lutownicze, które umożliwia przylutowanie samodzielnie wykonanej anteny. Co jest istotne: antena powinna mieć jedną z określonych długości będących parzystymi wielokrotnościami lub pod wielokrotnościami długości fali, ja wybrałem 6,24 cm. Drugą rzeczą, którą musimy zrobić przed użyciem modułu jest przylutowanie do niego złącza lub przewodów, ja przylutowałem obcięte z jednej strony przewody ze złączami żeńsko-żeńskimi. Gotowy do użycia moduł w moim wykonaniu wygląda tak:

Moduł ESP-10 z wlutowaną anteną oraz przewodami połączeniowymi

 

Kolejna istotna sprawa: poziom napięć na liniach układu ESP8266 oraz jego zasilanie to 3,3 V, a ja chciałbym połączyć go z Arduino, standardowe złącze Arduino ma linię zasilania 3,3 V, ale gorzej z liniami I/O, ponieważ większość płytek Arduino (chyba wszystkie oprócz Pro Mini oraz Zero/M0) pracuje z napięciem 5 V. Aby połączyć Arduino z modułem ESP-10 musimy użyć konwertera poziomów logicznych, ja użyłem modułu KAmodLVC, który umożliwia połączenie dwóch urządzeń zasilanych różnymi napięciami z zakresu od 1,7 do 5,5 V, do dyspozycji jest 8 linii dwukierunkowych. W moim przypadku połączenie wygląda następująco:

Sposób połączenia Arduino Loenardo i modułu Wifi ESP-10 z użyciem KAmodLVC

 

Teraz możemy sprawdzić czy wszystko działa jak należy, najprościej będzie wgrać do Leonardo kod programu , który pokazałem w innym wpisie, program ten umożliwi nam komunikację z ESP-10 wprost z klawiatury komputera. Pamiętajmy o ustawieniu w funkcji setup programu odpowiednich prędkości interfejsu UART, zazwyczaj moduły z ESP8266 używają domyślnie prędkości 115200 b/s, ale czasem może to być również 57600 lub 9600 b/s. Po wgraniu programu uruchamiamy na komputerze terminal, może być ten wbudowany w IDE Arduino, uruchamiamy go naciskając Ctrl+Shift+M lub wybierając w menu Narzędzia>Szeregowy monitor, w terminalu wybieramy właściwą prędkość komunikacji oraz koniec linii NL+CR.Okno terminala Arduino IDE

Teraz jesteśmy gotowi do przetestowania komunikacji z ESP-10, wpisujemy w terminal polecenie AT i naciskamy wyślij, zgodnie z oczekiwaniem dostałem odpowiedź OK. Komunikacja działa, można teraz wypróbować działanie pozostałych poleceń AT, ale o tym następnym razem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.