Digispark – konfiguracja IDE Arduino

W sprzedaży pojawiła się interesująca nowość – płytka Digispark z mikrokontrolerem ATtiny85 kompatybilna z Arduino, jednak aby móc ją programować trzeba wykonać kilka prostych operacji, które opiszę. Zakładam, że masz już zainstalowane Arduino, polecam wersję 1.6.5 lub nowszą, chociaż niektóre źródła podają, że wcześniejsze wersje też powinny działać. Co jest bardzo istotne: używamy Arduino ze strony arduino.cc, ponieważ wersja z arduino.org z nieznanych mi powodów nie ma możliwości dodawania Boards Manager, próbowałem to zrobić ręcznie (modyfikując plik preferences.txt), ale nie udało mi się. Wybieramy w menu Plik>Preferencje, na dole w polu Additional Boards Manager URLs wpisujemy http://digistump.com/package_digistump_index.json.

digispark_ard_pref
Zatwierdzamy zmianę klikając OK. Teraz wybieramy w menu Narzędzia>Płyta>Boards Manager, wyszukujemy w liście Digistump AVR Boards by Digistump, klikamy Install.

digispark_install
Podczas instalacji oprogramowania zainstalują się również sterowniki dla płytki Digispark, po instalacji możemy zamknąć okno Boards Manager. Teraz wybieramy w menu Narzędzia>Płyta>Digispark (Default – 16.5Mhz).

Teraz możemy przystąpić do wgrania pierwszego programu do mikrokontrolera, procedura wygląda odrobinę inaczej niż w zwykłym Arduino, ponieważ najpierw trzeba odłączyć płytkę od komputera, następnie nacisnąć w Arduino przycisk programowania, w konsoli Arduino zobaczymy informację o oczekiwaniu na bootloader płytki, dołączamy płytkę do komputera, płytka powinna się zaprogramować.

digispark_programowanie
Poniżej znajduje się przykładowy program, który pozwoli sprawdzić, czy programowanie zadziałało, program miga diodą umieszczoną na płytce z inną częstotliwością niż program wgrany fabrycznie.

 

1 comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.